language

ورود به سیستم

بازیابی کلمه عبور

بازگشت

قرائت بیانیه و اختتامیه کنگره

بیانیه کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران- استان لرستان

کنگره تاریخ معماری و شهرسازی استان لرستان با قرائت بیانیه پایانی هیأت داوران به کار خود خاتمه داد و خواستار تشکیل دبیرخانه دائمی کنگره در استان شد.

      متن بیانیه:

بیانیه همایش معماری و شهرسازی لرستان

چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران در قالب کنگره های استانی، ابتکاری ارزشمند از سوی دست اندرکاران محترم کنگره در سازمان میراث فرهنگی است .اعضای هیات علمی و اجرایی چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران در استان لرستان، پیش از هرچیز، لازم میدانند مراتب قدردانی و سپاس قلبی خود را از این اقدام مهم و ارزشمند بیان دارند. امید است این حرکت علمی، فتح بابی برای ایجاد تحرک در جامعه علمی و دانشجویی استان و همکاری و هم اندیشی متخصصان استان و انعکاس یافته ها و دستاوردهای علمی باشد.

برگزاری همایش هایی از این دست  می تواند در استمرار حرکت علمی، فرهنگی و بروز توانایی های محققان و پژوهشگران استان و انعکاس یافته ها و دستاوردهای این عزیزان  نقش به سزایی ایفا نماید.

استقبال پژوهشگران از کنگره حاضر، که در نوع خود نخستین کنگره در استان استان محسوب می شود، و وجود شمار قابل توجهی مقالات واجد ارزش و نو در حوزه مطالعات معماری، شهرسازی، مرمت و باستانشناسی و گردشگری، تداوم این حرکت کم  نظیر استانی را ایجاب میکند. به همین لحاظ  هیات علمی چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران در استان لرستان، جهت تداوم این حرکت مبارک و تعمیق اثرگذاری آن در حال و آینده نکات ذیل  را به عنوان روس مطالب پر اهمیت و قابل توجه به عنوان بیانیه پایانی یادآور  میسازد.

1-در محور میراث فرهنگی-طبیعی، شهر و روستاهای تاریخی، استان از مناطق ناشناخته و کمتر مطالعه شده است. این استان به گواه یادمانهای ارزشمند باستانی و یافته های حاصل از کاوشهای ( هرچند اندک) باستانشناختی یکی از غنی ترین و پربار ترین مناطق فرهنگی و تمدن جهان در دوره های پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی به شمار می رود. درحوزه شکل گیری استقرار های کهن ،آثار روستانشینی آغازین، شهرهای باستانی که نمونه آن در حوزه رودخانه سیمره کشف شد نشان می دهد که این استان از ظریفت های بالایی در این زمینه برخوردار است و بر این اساس لازم است تلاش بیشتری در بازخوانی و کشف جنبه های گوناگون میراث این خطه در حوزه تاریخ معماری و شهرسازی به عمل آید. موضوعاتی چون ثبت موقت  « پل های تاریخی»، و « دره خرم آباد » از جمله موضوعاتی مهمی هستندکه توجه به آنها توصیه میشود. در این زمینه پیشنهاد می گردد سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی با همکاری نهادهای استانی نسبت به تهیه پرونده ثبتی دره خرم آباد و پل های تاریخی که از اهمیت بسیار بالایی برای استان برخوردار هستند اقدام نماید.

2- بافت تاریخی شهرها، تک بناهای تاریخی به مثابه یکی از ارکان توسعه پایدار شهری به شمار می روند که به علت روند توسعه در معرض تهدید قرار دارند. به این لحاظ، لزوم حفاظت بیش از پیش از محوطه های تاریخی و بناها در بافتهای شهری و عرصه های خارج شهر، و ارزشهای پایدار معماری و شهرسازی،  و مرمت و ساماندهی آنها در قالب جاذبه های گردشگری و توسعه شهری توصیه میشود.

3- جهت برنامه ریزی، تداوم مطلوب و اثربخش دستاوردهای این کنگره های  استانی، ایجاد « دبیرخانه دائمی» کنگره های تاریخ معماری و شهرسازی در سازمان و استان ها ایجاد گردد. ضمن اینکه لازم است چنین دبیرخانه های استانی از استقلال نسبی برخوردار باشند.

4-با توجه به تهدید های روز افزون منظرهای طبیعی تاریخی و فرهنگی استان، پیشنهاد می گردد، دستگاههای اجرایی مرتبط همچون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، اداره کل راه و شهر سازی ، شهرداری ها و سایر دستگاههای  مرتبط نسبت به تهیه طرحهای جامع در زمینه منظر فرهنگی و تاریخی استان اقدام کنند.

بهره گیری از توان علمی و تخصصی دانشگاهها و اعضاء هیأت علمی استان، جهت آگاهی بخشی، هدایت پژوهش ها و مطالعات در این زمینه پیشنهاد می گردد.

5- در زمینه بناها تاریخی سازه های آبی، با توجه به ویژگی های اقلیمی و غنای تاریخی و طبیعی این مقوله در لرستان، هیات علمی کنگره، مطالعات بیشتر و کاربردی تر، با نگاه به یافته های جدید و روشهای نوین در این حوزه ها را توسط مجامع دانشگاهی و اعضای هیأت علمی و متخصصان فن استان را توصیه می نماید.

6-مقالات پذیرش شده در حوزه میراث فرهنگی ناملموس و راههای فرهنگی و عناصر وابسته نشان از توجه پژوهشگران به این حوزه دارد، با توجه به تنوع اقلیمی و فرهنگی این استان، توجه به سایر حوزه های میراث فرهنگی وتمدنی در کنگره های آتی، دستاوردهای بیشتری را پیش رو قرار خواهد داد.

در پایان یادآور میشود در کنار اهداف از پیش تعریف شده این کنگره، یکی از دست آوردهای آن قطعاً آشنایی بیشتر مسئولان استان با تاریخ معماری و شهرسازی و میراث فرهنگی استان بوده است. پیشنهاد می گردد راهکارهایی برای تداوم بینش افزایی و آشنایی بیش از پیش مسوولان رده های مختلف استان با میراث فرهنگی و تاریخی استان فراهم آید.

امیدواریم این کنگره، همچنان که آغازی نو در تاریخ پژوهی معماری و شهرسازی استان است، شروعی تازه در آشنایی، پیوند و هم افزایی نیروهای مختلف در این حوزه باشد و ثمرات مبارک این پیوند و آشنایی در کنگره های آتی بیش از پیش به چشم آید.