language

ورود به سیستم

بازیابی کلمه عبور

بازگشت

برگزاری کنگره تاریخ معماری و شهرسازی لرستان

چهارمین کنگره معماری و شهرسازی استانی در محل سالن همایش های بانک صادرات در حال برگزاری است .
دکتر طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور با حضور خود در این همایش ابراز داشت : این کنگره نوزدهمین کنگره استانی است که با همت مسئولین میراث فرهنگی استان لرستان برگزار گردیده و کنگره های باقیمانده نیمه اسفند ماه سال جاری برگزارخواهند شد . 
وی با اشاره به ضرورت مشارکت دستگاه های اجرایی در برگزاری کنگره های معماری و شهرسازی هدف از برگزاری این کنگره ها را شناسایی میراث ملموس و ناملموس فرهنگی استان ها بیان نمود و مشارکت سایر دستگاه های اجرایی در حفاظت و توجه بیشتر از این میراث را امری واجب دانست . 
دکتر طالبیان اعلام داشت : با از بین رفتن این میراث دانش و سنتی که به این آثار عظیم وابسته است از بین می‌رود و معماری شهرهای ما بی‌هویت خواهند چراکه این آثار مربوط به تعامل مردم با طبیعت و دوره‌های تاریخی مختلف است .
ایشان همچنین گفت : در پایان برگزاری کنگره ها در 31 استان کشور تعداد 31 کتاب از محتوای مقالات عنوان شده تهیه ومقالات برگزیده در کنگره ملی که در آینده برگزار می گردد ارائه خواهند شد .
مهندس اصلانی معاون عمرانی استانداری لرستان نیز افزود : لرستان با وجود 3000 کیلومتر رودخانه از پرآب ترین استان های کشور است ویکی از قدیمی ترین سکونتگاه های تاریخی در کشور محسوب می شود . وی همچنین ضمن اشاره به انتخاب استان لرستان به عنوان یکی از هفت شهر برتر گردشگری کشور گفت با تلاش مسئولین پیگیری هایی در جهت ثبت پرونده راه آهن مسیر لرستان به جنوب کشور به دلیل قدمت آن به عنوان یک اثر تاریخی و میراث طبیعی و فرهنگی در دست اقدام است 
مهندس سلیمانی مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری لرستان در ادامه افزود : آثار تاریخی و معماری که در کاوش های باستانشناسی استان شناسایی شده نشان از قدمت و دیرینگی هنر معماری در میان مردمان این سرزمین کهن دارد که مطالعه و بررسی این آثار در جهت آگاهی رساندن به عموم مردم امری ضروری به نظر می رسد . 
سلیمانی با اشاره به وجود بیش از 90 پل تاریخی در استان و اهمیت معماری آنان خواستار تسریع در روند ثبت جهانی آنان شد.